Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

21/10/13 od Atavus
W temacie: Pieniądze

Znak brodowy

- znak Piotra Wielkiego

  Żeton potwierdzający opłacenie podatku od brody - tzw. kopiejka brodowa. Żeton potwierdzający opłacenie podatku od brody - tzw. kopiejka brodowa. (http://www.coinbooks.org/es...)

W kolekcjach numizmatycznych możemy jeszcze do dzisiaj spotkać "kopiejkę brodową" lub "znak brodowy". Jest to świadectwo przełomowego wydarzenia w historii Rosji. Wybijana od 1705 r. w formie miedzianego żetonu była dowodem uiszczenia podatku od brody, jaki nałożył w ramach swoich reform car Piotr Wielki. Podatek w wysokości od 30 do 100 rubli, zależnie od stanu. obowiązywał wszystkich noszących brody, poza chłopami i duchownymi. W ten sposób Piotr "cywilizował" ówczesną Rosję, zmuszając elitę do przyjęcia zachodnich obyczajów i mody, jednocześnie pozyskując od tradycjonalistów fundusze na swoje działania.

Do czasów Piotra broda była oznaką męskości i dumy Rosyjskich bojarów (szlachty) oraz kupców pragnących naśladować wyższe stany. Jej noszenie było związane z panującymi w prawosławnej Rosji nakazami religijnymi. Innym z powodów tej "brodowej" mody mógłbyć fakt, że znienawidzeni przez Rosjan tatarzy genetycznie nie są zdolni do zapuszczania obfitego zarostu na twarzy, co z pewnością podkreślało słowiańskie pochodzenie właściciela takiej brody. 

Pomysł reform, w tym brodowej, narodził się w głowie Piotra, w wyniku jego osiemnastomiesięcznej wędrówki edukacyjnej po Europie Zachodniej, w trakcie której starał się zdobyć jak najwięcej wiedzy o nowoczesnym społeczeństwie i postępie technicznym. Pracował wtedy m.in. w głównej stoczni Holenderskiej Kompani Wschodnioindyjskiej, gdzie powstawały najnowocześniejsze okręty tamtych czasów.