Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

25/10/13 od Atavus
W temacie: Przedsięwzięcia i wydarzenia

Święta wojna gospodarcza

- jak wino ocaliło chrześcijan

Amfora to popularny pojemnik na wino w starożytności i wczesnym średniowieczu. Amfora to popularny pojemnik na wino w starożytności i wczesnym średniowieczu. (Ad Meskens; http://en.wikipedia.org/wik...)

Święta Wojna miała nie tylko wymiar militarny, ale także gospodarczy. Kiedy w VII w. muzułmanie zdobyli wschodnie prowincje prawosławnego Cesarstwa Bizantyjskiego, nałożyli uciążliwe podatki na miejscowe wspólnoty chrześcijańskie, w tym charadż (podatek od ziemi) oraz dhimmi (podatek  od innowierców). Zakazano również wznoszenia nowych świątyń, a jeżeli gminie chrześcijańskiej udało się przekupić urzędnika (bakszysz) i uzyskać zgodę, to kościół nie mógł nosić wyraźnych śladów kultu ani przewyższać lokalnego meczetu.

Pauperyzacja wspólnot chrześcijańskich, postępująca w wyniku wspomnianych obciążeń finansowych, odbiła się wyraźnie na wyglądzie świątyń. Coraz trudniej było pozyskiwać pieniądze na remonty, nie mówiąc już o zamówieniach. Część kościołów porzucono, nie mogąc ich utrzymać.

Niektóre gminy znalazły jednak rozwiązanie, które pozwalało im przetrwać i kontynuować kult. Przy kościołach zaczęto zakładać działalność gospodarczą, często winnicę, produkującą towary na sprzedaż, z której dochody przeznaczone były na utrzymanie kościoła i wspomożenie wspólnoty chrześcijańskiej.

Wytwórnię wina odkryto m.in. przy kościele parafialnym w Hippos (Sussita) nad jeziorem galilejskim (obecny Izrael), gdzie chrześcijanie przez kilkadziesiąt lat produkowali hurtowe ilości wina.