Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

22/10/13 od Atavus
W temacie: Pieniądze

Fenomen złota

  Sztabki złota Sztabki złota (Agnico-em; http://en.wikipedia.org/wik...)

Od lat dręczy mnie pytanie - czemu złoto? Co najmniej 6000 lat ludzkość choruje na pożądanie tego metalu, chociaż jego praktyczne zastosownie do niedawna było znikome. Natomiast jego wartość symboliczna, jako wskaźnika bogactwa jest ogromna i do tego stopnia bezkonkurencyjna, że jak żaden inny środek tezauryzacji, zmusza ludzi do największych wysiłków i poświęceń.

Złoto pojawiło się w ludzkiej cywilizacji około 4000 p.n.e., w Mezopotamii i w Europie i od początku jest wyznacznikiem bogactwa. Od tamtego czasu wszystkie wielkie cywilizacje, niezależnie od kontynentu (nawet prekolumbijskie) podążaja za tym metalem, eksplorując nieznane lądy, zakładając kopalnie i rozwijając nowe metody pozyskiwania tego kruszcu.

Wokół złota rozwijają sie legendy, jak Kopalnie Króla Salomona, Złote Runo, Kamień Filozoficzny czy El Dorado. Żadna jednak z historycznych cywilizacji nie używała złota inaczej, niż jako środka pieniężnego lub tezauryzacji. Co zdecydowało, że to nie jakieś inne kruszce czy owoce kakaowca a złoto u wszystkich cywilizacji tego świata przyjęto za synonim bogactwa?

Zapytałem o to w czasach studenckich na zajęciach jednego z archeologów. Odpowiedział, że to odporność złota na działanie czasu a zarazem jego łatwość formowania. Faktycznie, złoto jest metalem odpornym na działalność powietrza i większości czynników korozyjnych, co powoduje iż pozostaje praktycznie w niezmienionej postaci przez całe wieki. Złoto jest także jednym z najbardziej kowalnych metali - z jednego grama tego kruszcu można zrobić płat o powierchni 1 m²! Poza tym łatwo było przetapiać złoto, ze względu na niską temperaturę topnienia - 1064.18 °C, co umożliwiało obróbkę tego kruszcu juz na wczesnych stadiach rozwoju technologicznego.

Niekiedy zwraca się tez uwagę na ograniczone zasoby złota. Jest to niezwykle rzadki kruszec, którego większe złoża znajdują się głęboko wewnątrz Ziemi. Szacuje się (2012 r.), że do tej pory w historii ludzkości wydobyto ponad 174 100 ton złota, czyli równowartość 5,6 milliarda uncji. W związku z jego ograniczoną ilością na rynku, przez wiele stuleci, aż do połowy XX w., złoto było standardem wartości walut. 

Innej odpowiedzi na moje pytanie udziela świat miłośników UFO i paleoastronautyki, który zwraca uwagę na właściwości złota jako doskonałego przewodnika elektryczności. Jak uważa Daniken i jego zwolennicy, złoto było poszukiwane przez kosmiczną cywilizację "bogów", i po ich odejściu zamiłowanie do kolekcjonowania złota zostało wśród ludzi jako forma kultu cargo. 

Właśnie, wracając jednak na Ziemię, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że pokochaliśmy złoto, bo posiada ono cechę, której wszyscy ludzi pożądają - jest długowieczne. I dlatego polubiłem ten teledysk:

 

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):