Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

14/10/13 od Ola
W temacie: Z kraju...

O miejscu które jest tam, gdzie go nie ma

Wraz z odbudową powojennej Warszawy wiele ulic znalazło się tam, gdzie ich wcześniej nie było. Powstały nowe, znikneły na zawsze stare. Część nazw ulic zachowano - ale często w mniej lub bardziej zminionej lokalizacji. Tak też się stało z ulicą Miłą - jedną z wielu ruchliwych i tętniących życiem ulic przedwojennej Warszawy. Współcześnie ulica zaczyna się trochę dalej niż kiedyś, a na samym jej początku znajduje się pamiątkowy kopiec.



(Aleksandra Foryś)

Rzecz działa się w trakcie powstania w getcie warszawskim. Pod adresem Miła 18 znajdował się bunkier, w ktorym 7 maja 1943 roku ukryli się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, oraz ludność cywilna. Gdy następnego dnia bunkier został otoczony przez wojsko niemieckie, część osób opuścila go. Jednak Ci, którzy nie widzieli już dla siebie żadnych szans, postanowili zakończyć życie właśnie tam - w bunkrze, jako wolni ludzie. Wśród nich był przywódca powstania - Mordechaj Anielewicz. Wraz z towarzyszami (ok. 100 osób) popełnił samobójstwo wysadzając bunkier w powietrze.

Dziś w tym miejscu stoi Kopiec Anielewicza, usypany w 1946 roku. Pomnik znajduje się przy Trakcie Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, który biegnie wzdłuż ulicy Dubois i Zamenhofa.

 


(Aleksandra Foryś)

 

(Aleksandra Foryś)

 

(Aleksandra Foryś)

 

(Aleksandra Foryś)



Z adresem Miła 18 jest jednak jeden problem. Otóż dziś Kopiec znajduje się pod zmienionym adresem Miła 2 - a nie 18. W efekcie często dochodzi do nieporozumień - a blok stojący dziś na ulicy Miłej 18 wielokrotnie omyłkowo brano za miejsce opisanych tu przeze mnie wcześniej tragicznych wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej. Tak opisywała mi to Pani, którą spotkałam w tamtej okolicy, i która jeszcze do niedawna mieszkała w budynku przy Milej 18: "Ojej, ilu ludzi tu przychodziło, robili sobie zdjęcia... Amerykanów, Niemców. Chodzili, pytali. Nawet całe autokary podjeżdżały. Ktoś chciał nawet zrobić tutaj jakiś pomnik, ale mu chyba wytłumaczyli, że to nie tu".

 

Miła 18 dziś Miła 18 dziś (Aleksandra Foryś)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot