Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/11/13 od Marzena
W temacie: Z kraju...

Nietypowe proporcje kamieniczek

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dane proporcje domów które widzimy dookoła siebie są właśnie takie a nie inne? Oczywiście, na kształt, wielkość, szerokość czy wysokość domów wpływa wiele czynników, tj. np. kształt działki, prawo budowlane, warunki naturalne, ukształtowanie terenu etc. Dziś chciałabym Wam pokazać taką prawdziwą kamieniczkę poznańską, a dokładnie jej proporcje.

Kamieniczka, o której mówię to ta środkowa, niebieska. Muszę przyznać, że przy propocjach zabudowy sąsiadującej wygląda jakby została przez nią ściśnięta.

(Joanna Cudziło)

W połowie XIII wieku pierwotne kamieniczki miały 7-8 metrów szerokości oraz 32-35 metrów długości. Musicie przyznać, że są to dość niestandardowe proporcje, jak na przeciętne kamieniczki, które spotykamy na co dzień. Poza obaszarami rynku, do kamienic była możliwoœść wjazdu wozem, tak aby można było z towarem wjechać na swój teren. Od przodu był sklep lub warsztat, na piętrze mieszkali właœciciele, natomiast z tyłu znajdowały się zabudowania gospodarcze. A za nimi poza głównym obiektem znajdowała się kuchnia. Ponieważ pierwotnie miasta były drewniane, palenie ognia w głównym obiekcie nie wchodziło w grę. 

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot