Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

20/11/13 od Antisaina
W temacie: Z kraju...

Kopiec Powstania Warszawskiego

Jadąc Trasą Siekierkowską często mijałam wielką literę P z kotwicą. Na wielkim kopcu postawiono Znak Polski Walczącej. Nie jest może wysoki ze swoimi 31 metrami, ale na pewno jest zauważalny.

Droga na Kopcu Powstania Droga na Kopcu Powstania (Barbara Ciach)

Dobrze, że ludzie pamiętają o historii jaka miała miejsce, że uczcili w ten sposób zryw narodu sprzed wielu lat... ale tak na uboczu? Z jednej strony blokowisko, z drugiej pola i ogróki działkowe. Jaki cel i sens?

Widok z Kopca Powstania Widok z Kopca Powstania (Barbara Ciach)

Kopiec nie jest taki zwykły. Usypany jest z gruzów. Skąd go tyle? Po Powstaniu Warszawskim stolica była jednym wielkim gruzowiskiem. Odbudowując ją wywożono gruz poza miasto. Dzisiaj rozrastająca się Warszawa wchłonęła te tereny. Na pamiątkę postawiono na szczycie kopca pomnik.

Krzyże na Kopcu Powstania Krzyże na Kopcu Powstania (Barbara Ciach)

Po obu stronach ścieżki można zobaczyć mnóstwo krzyży. Wiele ludzi nie odnaleziono, a wywożąc gruz z zawalonych kamienic, na pewno były w nich również szczątki ludzkie. Z tego powodu można obiekt ten traktować jako zbiorowy anonimowy cmentarz/pomnik ludzi, którzy zginęli podczas powstania. Gdzieniegdzie widać wystający spod ziemi gruz, przemieszany z ziemią. Miejsce wprawia w zadumę.

Pomnik Polski Walczącej Pomnik Polski Walczącej (Barbara Ciach)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot