Lokalnie i ze smakiem
8 osób
Moderatorzy:
    Agata martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

08/05/14 od AgnesO

W ogródku (lub na łące): szczaw

Jak wiadomo, dzieci czasami trudno namówić do zjedzenia dania przez nie znienawidzonego. Nawet jeśli ta nienawiść jest zupełnie nieuzasadniona, jak kiedyś było w moim przypadku. Jako dziecko, najbardziej brzydziłam się fasolki szparagowej i zup z ciągnącą się zieleniną. Mama raczej nie dawała za wygraną i gotowała te zupy mimo mojego sprzeciwu, bo po prostu sama bardzo je lubiła;) A więc momentami musiałam przemęczyć się i zjeść trochę wody ze szczawiowej na przykład. Te czasy na szczęście minęły i w porę odkryłam, jak zmienił mi się smak i jak bardzo lubię tę szczawiówkę, na którą nie mogłam kiedyś patrzeć.

Co więcej, o ile kiedyś szczaw kojarzył mi się jedynie z zupą, teraz wiem, jak świetnie nadaje sie np. do sałatek lub jako dodatek do mięsa.

(Nick Saltmarsh/https://www.flickr.com/photos/nsalt/2840112653)

(Kristen Taylor/https://www.flickr.com/photos/kthread/4820380390)

Podobno szczaw często uważany jest za zwykły chwast i pomija się go w warzywnej diecie. U mnie w domu było odwrotnie, ale może ma to jednak jakiś związek z moją dziecięcą niechęcią do niego? Tego nie wiem, ale wiadomo na pewno, że szczaw jest niezwykle zdrowy i należy o nim pamiętać. Najbardziej popularny jest szczaw zwyczajny, który rośnie gęsto na łąkach i polanach. Szczaw zawiera przede wszystkim witaminę C i A oraz niezbędny magnez i żelazo. Jeśli chcielibyśmy skupić sie na tym, co dobrego dokładnie robi dla naszego organizmu, to należy wspomnieć o tym, że szczaw skutecznie pobudza trawienie, pomaga lepiej pracować wątrobie oraz jest dobry dla serca. Oprócz tego, szczaw stosuje się leczniczo. Napar ze szczawiu łagodzi choroby wątroby i nerek.

Jednak o szczawiu nie zawsze można mówić dobrze. Jak to często bywa, nie powinno się go jeść w nadmiarze. Jest dość inwazyjny, ponieważ zawiera kwas szczawiowy, który w dużych ilościach może podowować nawet kamienie. A więc szczaw należy jeść w niewielkich ilościach i z umiarem.

(Kathryn Decker/https://www.flickr.com/photos/waponigirl/9091139226)

Jeśli się na niego zdecydujemy, oprócz tradycyjnej szczawiowej, warto wypróbować pyszny sos szczawiowy idealnie pasujący do mięsa. Smakowity sos proponuje Kwestia Smaku. Myślę, że posiekany i podsmażony na maśle szczaw z dodatkiem śmietanki i odpowiednio przyprawiony też byłby pyszny.Szczaw także fajnie komponuje się w połączeniu ze szpinakiem. Nadaje mu ostrzejszy i bardziej konretny smak. A szczawiowy farsz do tarty? Myślę, że byłby genialny.

Ostatnio komentowane na stronie:
15/04/2014 mzag

Zarzucka

czyli Świętokrzyskie smakuje
2 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od Ola
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda