Łamiemy stereotypy
5 osób
Moderatorzy:
    mrtswtk Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Prawa-lewa-prawa...

czyli o ruchu lewostronnym

Wszyscy kojarzycie z pewnością, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Wielu pomyśli przy tym, że jest to odosobniony, dziwaczny wyjątek. W końcu kraj który wyprodukował Monty Python’a można by w zasadzie posądzić o każdą najgorszą złośliwość – a do takich zdaje się należeć właśnie ruch lewostronny. Okazuje się jednak, że Anglia nie jest w swym „dziwactwie” aż tak bardzo odosobniona. Krajów i terytoriów, w których spotkamy się z ruchem lewostronny, jest aż 75 (w samej Europie, poza Anglią, są to Irlandia, Malta i Cypr). Jednak co ciekawe – do niedawna było ich o wiele więcej. Mało kto wie, że w takich krajach jak np. Dania, Portugalia, Hiszpania, Islandia, Austria, Węgry, Czechosłowacja, Polska (!) czy Szwecja jeszcze na początku XX wieku również poruszano się po lewej stronie jezdni (w tej ostatniej do 1967 roku).

Prawdopodobnie cała średniowieczna Europa poruszała się lewą stroną drogi. Jako pierwsza, pod koniec XVIII wieku, wyłamała się Francja. Dlatego Napoleon, podbijając kolejne państwa, ustanawiał w nich ruch prawostronny. Na przełomie XIX i XX wieku ruch prawostronny zaczął obowiązywać w kolejnych krajach (m.in. w Finlandii, Portugalii, Hiszpanii czy we Włoszech). W III Rzeszy wprowadzono go odgórnie na wszystkich zaanektowanych ziemiach: w 1938 w Austrii, a w 1939 w Czechosłowacji. Ślady dawnego, lewostronnego porządku widać do dziś na kolei – np. we Włoszech, Portugalii czy Szwajcarii.

Siła naszych przyzwyczajeń potrafi być zabójcza – i wierzcie mi, wiem o czym mówię, bo sama raz o mało co nie wpadłam pod samochód przechodząc przez jezdnię w Japonii – bo odruchowo najpierw spojrzałam w lewo. Dlatego na koniec oddajmy głos cioci „dobrej radzie” – przechodząc przez ulicę w kraju, w którym obowiązuje ruch lewostronny pamiętajcie, by najpierw spojrzeć w prawo.


Garry Knight, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photos/8176740@N05/8102504524 Garry Knight, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photos/8176740@N05/8102504524