Jedzmy zdrowo!
3 osoby
Moderatorzy:
    ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

10/07/14 od ruda
W temacie: Dietetyka

Pomidor na zdrowie

Pomidor to obok ziemniaka chyba jedno z bardziej popularnych warzyw w naszym kraju. Jemy go na różne sposoby, praktycznie przez cały rok. Jednak warzywo to najlepsze jest w okresie letnio – jesiennym, kiedy możemy zakupić je z rodzimych upraw. Smak takich wakacyjnych pomidorów nijak się ma do tego, jaki posiadają te zakupione w środku zimy. Ciekawe jest to, że analogicznie jak ziemniak, pomidor przez naprawdę długi czas, bo podobno aż do XVII wieku, uprawiany był jako roślina ozdobna i dodatkowo uznawany był za trujący.

Teraz na szczęście wiemy, że pomidor nie tylko nie jest trujący, ale również posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Zacznijmy jednak od tego, że jest to nieliczne z warzyw, któremu obróbka termiczna pomaga, a nie szkodzi. Większość roślin, poddawana gotowaniu, duszeniu czy smażeniu, traci w wysokiej temperaturze składniki mineralne. W przypadku pomidora jest na odwrót – wytwarza się w nim więcej istotnego dla naszego zdrowia składnika jakim jest likopen. Substancja ta odpowiada za czerwoną barwę tego warzywa, a w naszym organizmie zajmuje się wyłapywaniem wolnych rodników odpowiadających za procesy starzenia a także wykazuje właściwości antyrakowe. Zatem lepiej jest zjeść zupę pomidorową niż surowego pomidora! Warzywo to jest również ważnym źródłem błonnika, dzięki czemu zaleca się je w trakcie diet odchudzających oraz oczyszczających (pomidor ma naprawdę niewiele kalorii bo ok. 23 kcal w 100g). Pomidory dostarczają do naszej diety także potas, który obniża ciśnienie, wpływa na prawidłową pracę mięśni oraz funkcjonowanie naszego mózgu.

Jako konsumenci mamy obecnie ogromny wybór pomidorów: malinowe, bawole serca, Lima, Baron, Sejko, Krakus i wiele innych. W naszych domowych ogródkach lub doniczkach na balkonie lub parapecie najłatwiej jest wyhodować pomidorki koktajlowe, w różnych kolorach (czerwony, pomarańczowy, zielony, żółty). Zapewniam, że smakują tysiąc razy lepiej niż te kupowane w sklepie, w szczególności, że mamy pewność iż nie były pryskane lub traktowane inną chemią.

Jeśli chodzi o sezon zimowy, to zamiast kupować świeże pomidory, możemy zaopatrywać się w to warzywo w formie przetworzonej (przeciery, sosy, które w 99% składają się z pomidorów). Przestrzegam jednak przed kupowaniem pomidorów w puszce, gdyż przy okazji będziemy spożywać bisfenol A (BPA), który z puszek przenika do naszego jedzenia i odpowiadać może za występowanie wielu różnorakich chorób z nowotworami na czele. Lepiej zatem kupić przeciery w słoiczkach lub butelkach. A czy warto jeść keczup? I tak, i nie. Keczup oczywiście będzie zawierał więcej likopenu niż świeży pomidor, ale niestety również cukier. Należy zatem dokładnie czytać etykiety i sprawdzać, do przygotowania którego zużyto najwięcej pomidorów.  

( epSos.de, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio komentowane na stronie:
28/07/2014 ruda

Nasiona chia

zdrowotny hit
1 komentarz z 01/08/2014 od ruda
18/07/2014 ruda

Czy warto jeść bakalie?

3 komentarze, ostatni z 21/07/2014 od Ola
15/07/2014 ruda

Wege czy vegan?

1 komentarz z 15/07/2014 od Ola