Jedzmy zdrowo!
3 osoby
Moderatorzy:
    ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/06/14 od ruda
W temacie: Psychodietetyka

Dlaczego Francuzki nie tyją?

Dlaczego Francuzki nie tyją? Pytanie to stanowi tytuł książki Mireille Guiliano, poświęconej fenomenowi francuskich kobiet, które mimo spożywania bagietek, tłustych serów i picia wina mogą cieszyć się szczupłą sylwetką. Autorka wysnuwa śmiałą tezę, że Francuzki po prostu wiedzą, kiedy są najedzone i wtedy przestają jeść. W kulturze Francji jedzenie się celebruje, je się małe porcje, próbując różnych smaków. Co więcej sięga się po produkty najwyższej jakości, pełnowartościowe, którym bliżej do slow niż fastfood. Francuski jednak opanowały jeszcze jedną ważną sztukę, polegającą na odczytywaniu sygnałów płynących z ciała, które mówią im "jestem nadal głodna, mogę jeść" oraz "jestem syta, mogę skończyć jeść".
 
Idąc tym tropem Braian Wansink postanowił przeprowadzić małą ankietę. Zapytał się 282 paryżanek oraz mieszkanek Chicago o to, co podczas posiłku determinuje, że przestają jeść. Francuzki stwierdziły, że moment, w którym nie czują już głodu. Natomiast Amerykanki odpowiedziały, że kończą jeść gdy talerz jest już pusty lub zabraknie napoju. Dwie kompletnie skrajne odpowiedzi, które determinują jednak to, że Francuzki są szczupłe, a wiele Amerykanek walczy z nadwagą lub wręcz chorobliwą otyłością. Jednak w przypadku obu narodowości Wansink zauważył swoistą prawidłowość - im grubsza była ankietowana kobieta, tym bardziej opierała swoją decyzję o zaprzestaniu jedzenia na sygnałach zewnętrznych.
 
Generalnie ludzki żołądek może odczuwać stan głodu, przejedzenia oraz stan pośredni - jestem najedzony ale mogę coś jeszcze zjeść. Oba skrajne stany są dla nas proste do odczytania, jednak najgroźniejszy dla objadania i niekontrolowanego jedzenia jest poczucie, że zjadłem wystarczająco, ale mógłbym jeść nadal. Tylko od naszych decyzji oraz silnej woli (która bywa często słabą silną wolą) zależy co zrobimy. Bo to nie żołądek steruje naszymi poczynaniami, a samoświadomość. Zatem skupiajmy się podczas jedzenie na sygnałach płynących z ciała, a nie tych zewnętrznych, jak choćby pusty talerz, miseczka czy szklanka.
 
(Mike Towber, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
 
Ostatnio komentowane na stronie:
28/07/2014 ruda

Nasiona chia

zdrowotny hit
1 komentarz z 01/08/2014 od ruda
18/07/2014 ruda

Czy warto jeść bakalie?

3 komentarze, ostatni z 21/07/2014 od Ola
15/07/2014 ruda

Wege czy vegan?

1 komentarz z 15/07/2014 od Ola