Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

17/10/13 od Atavus
W temacie: Wojna i cywilizacja

Wojna to kredyt

- jak Bismarck planował kampanie wojenne

"Bitwa pod Koniggratz" George'a Bleibtreu (1970gemini; http://pl.wikipedia.org/wik...)

Gdy wojska pruskie rozgromiły armię CK Austro-Węgier w bitwie pod Sadową (1866 r.), droga do Wiednia stanęła dla nich otworem. Pozostało do przebycia 300 km praktycznie nie bronionego kraju. Wprawdzie nie zniszczono zupełnie wroga, lecz wycofujące się w pośpiechu oddziały straciły morale, ciężki sprzęt i nie były zdatne do stawienia skutecznego oporu zwycięzcom. Król Pruski Wilhelm I entuzjastycznie szykował się do triumfalnego zajęcia cesarskiej stolicy, kiedy niespodziewanie zaoponował Bismarck. Premier i ojciec Pruskiego sukcesu był nieugięty w swoim niezrozumiałym oporze, nie poddał się ani namowom króla ani próbie zastraszenia. W końcu zagroził, że jeżeli Wilhelm wyda rozkaz dalszego marszu on, Bismarck, rzuci się z okna. Poskutkowało. Strony wstrzymały działania wojenne, podpisując zadziwiająco łaskawy dla przegranych Austro-Węgier traktat pokojowy.

Właściwie, jedynym zwycięstwem było wycofanie się Wiednia z polityki niemieckiej, zostawiając tym samym wolną drogę do zjednoczenia Niemiec pod berłem Pruskim. O to właśnie chodziło Bismarckowi.

Niestety, w naszej historiografii rzadko się zwraca uwagę na to, co de facto rządzi światem. Pozornie niezroumiałe zachowanie niemieckiego premiera było związane ze ściśle wyliczonym budżetem wojennym. Podobnie jak wcześniej, podczas wojny z Danią, a później, podczas wojny z Francją, Bismarck, na długo przed rozpoczęciem konfliktu, wyliczał budżet wojenny. Wydatki wojenne, takie jak pobór, uzbrojenie czy logistyka, pochłaniały olbrzymie sumy, a należało się przecież liczyć z możliwością przegranej i obciążeniem w postaci kontrybucji wojennych.  

Podjęcie działań wojennych było zwieńczeniem wielomiesięcznych działań gospodarczo-politycznych. Bismarck z równą troską zajmował się dyplomacją i pozyskiwaniem sojuszników, co kredytem. Wyliczył że na prowadzenie wojny z Austrią potrzeba 60 mln talarów. W celu pokrycia tej astronomicznej sumy,  po długich negocjacjach, rozpoczęto prywatyzację lini kolejowej Kolonia-Minden, jednej z najbardziej dochodowych spółek pruskich. Jednakże do momentu rozpoczecia działań nie udało się zgromadzić wymaganej sumy i rząd pruski rozpoczął wojnę bez pełnego zabezpieczenia finansowego. Bismarck postawił wszystko na jedną kartę.

W maju 1866 Prusy rozpoczęły mobilizację. Koszt wystawienia armii wyniósł 24 mln talarów, każdy miesiąc jej utrzymania kosztował 6 mln. Do decydującej bitwy doszło 3 lipca pod Sadową, gdzie rozgromiono wroga. Bismarck wiedział jednak, że w skarbie zostały jedynie 3 mln talarów. Oznaczało to, że działania wojenne musiały zakończyć się w ciagu 2 tygodni, inaczej groziła katastrofa. 

Jak już wspomniałem, "żelazny kanclerz" wybrnął z opresji, stając się bohaterem zjednoczonych Niemiec. Podobnie zaplanowana została wojna z Francją, która doprowadziła do totalnej klęski Napoleona III, niemieckiej okupacji Paryża oraz spłaty na rzecz Niemiec olbrzymich kontrybucji. Nie sposób przecenić zasług Bismarcka dla Niemiec.    

 

Otto von Bismarck, pruski premier i kanclerz Cesarstwa Niemieckiego Otto von Bismarck, pruski premier i kanclerz Cesarstwa Niemieckiego ( Immanuel Giel; http://pl.wikipedia.org/wik...)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot