Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

22/09/13 od Atavus
W temacie: Plemiona, narody, imperia

Sarmatia Felix

czyli nie taka mityczna kraina?

Polscy genetycy znokautowali "Pogromców mitów", ogłaszając najnowsze wyniki badań. Okazuje sie, że ze wszystkich narodów Europejskich jesteśmy najbliżej spokrewnieni ze starożytnymi Scytami i...Sarmatami. Wiadomość ta musiała wielu zrzucić z krzesła, gdyż tzw. "mit sarmacki" od dziesięcioleci przypisywany jest jedynie kawaleryjskiej fantazji naszej szlachty. Tymczasem szydło wyszło z worka, technologia dała narzędzie umożliwiające rozstrzygnięcie tej kwestii - i to na nieoczekiwaną stronę! Mieszkańcy Polski mają najwięcej (56%) haplogrupy R1A z jej podgrupami, charakterystycznymi dla ludów Azji centralnej, które musiały także charakteryzować Sarmatów. U pozostałych narodów słowiańskich i sąsiadów wyniki te są znacznie mniejsze (30%). Czy naprawdę jesteśmy Sarmatami? 

Wydane w ostatnich latach wyniki badań genealogicznych DNA wskazują jednoznacznie na bliskie pokrewieństwo ludów Azji zachodniej i centralnej oraz Indii z mieszkańcami Europy Wschodniej. Ten fakt nikogo nie powienien szczególnie dziwić, gdyż potwierdza on naszą dotychczasową wiedzę o wędrówkach ludów indoeuropejskich, które wyruszywszy przypuszczalnie z tereneów dzisiejszego Kazachstanu rozeszły się po świecie, jedne do Europy, inne - jak Ariowie- do Indii i na tereny dzisiejszego Iranu. 

Jednakże zbieżność wyników badań genetycznych z pewnymi przesłankami natury kulturowej może dać zaskakujące wyniki. Tymbardziej, że wcale nie trudno byłoby wytłumaczyć zmieszanie się uciekającego przed Hunami etnosu sarmackiego z jakimiś słowiańskimi "tutejszymi". Warto przyjrzeć się naszej własnej kulturze w poszukiwaniu przesłanek autentycznego sarmatyzu. Ciekawe tylko, dlaczego śladów sarmatów nie widać w archeologicznej perspektywie? 

 

 

  • Portret króla Jana III Sobieskiego z czasów mody na Sarmatyzm. Portret króla Jana III Sobieskiego z czasów mody na Sarmatyzm. (wikipedia)
  • Zbroja husarska w typie wschodnim tzw. karacena, nawiązująca do mody na sarmatyzm. Zbroja husarska w typie wschodnim tzw. karacena, nawiązująca do mody na sarmatyzm. (wikipedia)
  • Nasi dalecy krewni. Nasi dalecy krewni. (National Geographic)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot