Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

05/12/13 od Atavus
W temacie: Kroniki techniki

Gutenberg i jego rewolucja drukarska

Około 1439 r. złotnik z Mainz, Johennes Gutenberg, być może pod wpływem współpracy z miedziorytnikiem zwanym przez historyków "Mistrzem Kart do Gry" zaczął pracować nad konstrukcją ruchomej prasy drukarskiej. W tym czasie najpopularniejszą techniką był druk drzeworytowy, pozwalający na produkcję do 2000 stron w ciągu jednego dnia pracy. Jednakże drzeworyt wymagał przygotowania dla każdej książki osobnych form wyciętych w drewnianej desce, co było niezwykle czaso- i pracochłonne. 

Prasa drukarska pojawiła się w Chrześcijańskiej Europie w XIII w., przywieziona przez kupców z Bliskiego Wschodu. Wynalazek prasy drzeworytowej zawdzięczamy Chinom, skąd dotarł m.in. Jedbawnym Szlakiem do Egiptu (około XI w.) a także poprzez Mongołów. Prasę przyjęto pierwotnie jako technikę zdobienia tkanin - od końca XIII w. drukowane tkaniny zaczęły robić prawdziwą furorę na dworach Chrześcijańskiej Europy.

Z czasem dostrzeżono jednak inne możliwości wykorzystania prasy drukarskiej, i od końca XIV w. zaczęto drukować małe obrazki religijne oraz karty do gry. Po 1425 r. zjawisko to nabrało skali masowej. Do prawdziwych bestsellerów wykonanych tą techniką należały Ars Moriendi oraz Biblia Pauperum, komiksowy skrót Świętej Księgi.

W 1450 r. prasa skonstruowana przez Gutenberga była już w użytku. Jej użyteczność opierała się na zastosowaniu metalowych matryc czcionek, dzięki czemu przygotowanie książki do druku stało się dużo mniej pracochłonne, a w ciągu dnia pracy można było wydrukować do 3600 stron. Na próbę wydrukowano niemiecki wiersz, dzięki czemu udało się pozyskać na dalszy rozwój działalności pożyczkę w wysokości 800 guldenów. Użyczył jej bogaty kupiec Johann Fust, którego zięć, jak się powszechnie uważa, będąc paryskim skrybą miał zaprojektować pierwszy krój pisma dla tej prasy. 

Replika warsztatu drukarskiego Gutenberga. Replika warsztatu drukarskiego Gutenberga. (Aodhdubh; http://en.wikipedia.org/wik...)

Stacjonarny warsztat drukarski Gutenberga został uruchomiony w Humbrechthof, w posiadłości jednego z krewnych złotnika. W 1452 r. , po uzyskaniu kolejnej pożyczki od Fusta, ruszył druk słynnej Gutenbergowskiej Biblii. Wkrótce potem zaczęto drukować lepiej opłacane teksty, jak podręczniki czy odpusty. Istnieje także hipoteza, mówiąca, że Gutenberg skonstruował dwie prasy - jedną wyłącznie do druku Biblii.  

W 1455 r. Gutenberg ukończył druk Biblii. Wyprodukowano 180 egzemplarzy, w większości na papierze, a kilka sztuk na welinie. Mimo sławy i znaczenia wynalazku, jego konstruktor zbankrutował po tym jak w procesie wytoczonym przez Fusta zasądzono przekazanie kupcowi warsztatu i połowy wydrukowanych książek. Jednakże w 1459 r. udało mu się zorganizować nową drukarnię w Bambergu.

Zmiana niewdzięcznego losu Gutenberga nastąpiła w styczniu 1465 r., kiedy jego działania dostrzegł i docenił biskup Adolf II Von Nassau, nadając mu dożywotnio tytuł dworzanina oraz doroczne stypendium. Johannes Gutenberg zmarł w 1468 r.

Warunki gospodarczo-polityczne panujące w późnośredniowiecznej Europie okazały się sprzyjające dla wynalazku Gutenberga. Gwałtowne rozpowszechnienie się prasy drukarskiej spowodowało Rewolcuję Drukarską, wydarzenie uważane za najważniejsze dla rozwoju współczesnej nauki i kultury.

  Portret Johannesa Gutenberga. Portret Johannesa Gutenberga. (Liberal Freemason; http://en.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot