Firma szkoleniowa "Zdrowie & Fit"

1 osoba
ul. Zdrowego Odżywiania 77
Warszawa
Polska

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Firma szkoleniowa "Zdrowie & Fit"

16/06/14 publiczna

Piramida zdrowego odżywiania

(Instytut Żywności i Żywienia 2009, http://www.izz.waw.pl/pl/za...)

Do tej pory Piramida Zdrowego Żywienia zakładała jedynie produkty oraz ich ważność w odpowiednim odżywianiu ludzkiego organizmu. Jednak od 2009 u podstaw piramidy znajduje się aktywności fizyczna, bez której po prostu nie można być w pełni zdrowym. Nie tylko pozwala zachować odpowiednią kondycję, wyrzeźbić mięśnie czy polepszyć naszą sprawność, ale wpływa również na nasze trawienie, spala kalorie. Ćwiczyć należy systematycznie, poprzez wprowadzanie aktywności o różnym natężeniu (od spacerów po biegi, pływanie czy siłownię).

Standardowo u dołu piramidy znajdziemy produkty zbożowe, które według zasad zdrowego żywienia powinny być głównym źródłem energii. Węglowodany złożone znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, zrobionych z mąki razowej, mające duże ilości błonnika, witamin z grupy B, żelaza, magnezu, cynku, potasu czy fosforu. W grupie produktów tych znajduje się pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe, brązowy ryż, płatki (owsiane, żytnie czy jęczmienne), kasze.

Następne w piramidzie są warzywa, które stanowią cenne źródło witamin oraz błonnika pokarmowego i kwasu foliowego, które regulują pracę naszego układu pokarmowego, w tym głównie jelit. Powinny stanowić znaczącą część naszej diety, znacznie większą niż owoce, które w piramidzie znajdują się za nimi. I choć podobnie jak warzywa, owoce są ważnym źródłem witamin i błonnika, to równocześnie zawierają większą ilość cukru, zatem nie można spożywać ich bez ograniczeń.

Ostatnie trzy miejsca w piramidzie zajmują:
- mleko i jego przetwory, które stanowią najważniejsze dla nas źródło wapnia oraz białka o wysokiej wartości biologicznej. Produktów z tej grupy nie można spożywać bez ograniczeń ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, a także z racji tego, że mogą być dla wielu osób ciężkostrawne. Najlepiej jednak wybierać produkty fermentowane, takie jak kefiry, twarogi czy zsiadłe mleko.
- mięso, jaja i ryby - posiadają dużą zawartość białka. W grupie tej znajdziemy również warzywa strączkowe, jednak to ryby powinny stanowić podstawę naszego żywienia. Drób można spożywać kilka razy w tygodniu, natomiast mięso czerwone kilka razy w miesiącu. W przypadku jajek IŻŻ zaleca spożywanie około 1 jajka dziennie, czyli maksymalnie 7 tygodniowo.

- tłuszcze - przy czym najlepszym dla organizmu są tłuszcze roślinne. Według IŻŻ dzienna dawka tłuszczów powinna wynosić dwie porcje.