Firma szkoleniowa "Zdrowie & Fit"

1 osoba
ul. Zdrowego Odżywiania 77
Warszawa
Polska

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Firma szkoleniowa "Zdrowie & Fit"

13/06/14 publiczna

Czy można zamienić cukier?

No właśnie, czy można zamienić biały cukier na takie substancje, które będą mniej szkodliwe dla naszych zębów, układu odpornościowego czy wagi? Poniżej znajdziecie zestawienie syntetycznych i naturalnych środków słodzących, jakie możemy znaleźć w naszym pożywieniu. Niestety znacząca większość z nich może mieć jeszcze gorszy wpływ na nasze zdrowie niż zwykły cukier z buraka.

1. Syntetyczne środki słodzące, mają niższą kaloryc

zność i niższy indeks glikemiczny. Niestety są sztuczne, a to zazwyczaj nie wróży dobrze dla naszego organizmu:

- Aspartam (E951) - chyba najbardziej kontrowersyjny słodzik, który absolutnie NIE nadaje się do przetwarzania w wysokich temp. (pieczenie, smażenie)

- Sacharyna (E954) - należy jej unikać, jeśli jesteśmy wrażliwi na tę substancję.

- Acesulfam K (E950) - ostatnio bardzo często spotykany nie tylko w pożywieniu, ale również w.... lekach. Może wywoływać alergie pokarmowe, a także w ogóle nie być przez nasz organizm przyswajany.

- Sukraloza (E955) - jej należy bezwzględnie unikać.

2. Półsyntetyczne środki słodzące to po prostu znane i często używane przez osoby odchudzające się slodziki. Wśród nich znajdziemy takie, które nie są dla naszego organizmu szkodliwe lub niebezpieczne, np. Izomalt, Ksylitol, Maltiol, Laktitol. Ale niestety w grupie tej znajdują się również dwa słodziki niezbyt korzystne dla naszego zdrowia, a są nimi Sorbitol i Mannitol.

3. Naturalne środki słodzące, które mogą zastąpić cukier to:

- miód - zasadniczo chyba każdy kojarzy ten produk ze zdrowiem. Ale podczas zakupów już nie każdy zwraca uwagę na to, czy kupuje miód naturalny, czy sztuczny, a to robi już kolosalną różnnicę dla naszego zdrowia. Te podrabiane miody oprócz tony cukru zawierać mogą pestycydy czy metale ciężkie. Najlepiej pozyskiwać miód wprost od procudenta, czyli jakiejś lokalnej pasieki, gdzie ceny mogą być niższe niż w supermarketach. Należy jednak pamiętać, że miód zachowuje swoje cenne właściwości w temp. do 40 stopni, dlatego najlepiej jeść go "na surowo", jako słodzik do napojów czy herbaty.

- stewia - ta modna dziś roślina szturmem zdobywa serca osób odchudzających się. Jest najsłodszą rośliną na świecie, którą można wykorzystywać do gotowania czy pieczenia w wysokich temperaturach. Sprzedawana jest w formie tabletek, fluidu czy suszonych liści. Możemy ją również trzymać w doniczce tuż obok bazylii i oregano.

- nierafinowany cukier - ma przewagę nad cukrem białym ponieważ zawiera sporo minerałów takich jak wapń czy żelazo. Znacznie droższy niż zwykły, lecz dzięki temu można go zużyć mniej, a co za tym idzie ogólnie spada nam zużycie cukru w ogóle.

- syrop z agawy - znacznie słodszy od cukru swą konsystencją przypomina miód. Można go wykorzystywać do wypieków i gotowania.

- syrop klonowy - swoisty symbol z USA i Kanady, który nieodzownie kojarzy się z naleśnikami.

Na koniec największy wróg współczesnego konsumenta czyli Syrop Glukozowo-Fruktozowy. Stosowany zamiennie zamiast cukru jest uznawany za główną przyczynę otyłości wśród dzieci. Nasz organizm nie jest w stanie go strawić, w efekcie odkłada się on w tkance cukrowej. Jest wszędzie, od jogurtów po napoje i batoniki. Należy go bezwzględnie unikać!

(Logan Brumm Photography and Design, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)