"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

10/03/11 od Vitus
W temacie: Węgry

Zamek w Wyszegradzie

Czyli co łączy hrabiego Drakulę z polską polityką?


Po dziś dzień na szczycie wzgórza górującego nad niespełna dwutysięcznym miastem wznosi się dumna, średniowieczna warownia. Właściwie tylko to, co z niej zostało. Pod zamkowe mury możemy dotrzeć pieszo, albo podążyć z duchem czasu i krętą, asfaltową szosą, wygodnie wjechać samochodem niemal pod samą bramę.


Zamek wzniesiono w połowie XIII wieku na rozkaz króla Beli IV, po tym, jak kraj zalała fala wyniszczających, mongolskich najazdów. Przez całe następne stulecie zamek stanowił główną siedzibę władców Węgier. W jego murach przechowywano insygnia koronacyjne. Dopiero najazd Turków w XVI wieku spowodował upadek twierdzy i obrócenie się budowli w ruinę.


Co możemy zobaczyć będąc już na zamku? Zwiedzanie zaczynamy najczęściej od oglądania elegancko wyeksponowanych replik insygniów koronacyjnych – złotego jabłka, berła i korony z charakterystycznym, pochylonym krzyżem. Sala jest dosyć mała, więc jeśli jesteśmy większą grupą musimy mieć silne łokcie albo anielską cierpliwość. Kiedy już się napatrzymy, możemy przejść do zwiedzania budowli samej w sobie. Zamek zachował się raczej w nienajlepszym stanie, choć trzeba przyznać, wszystkie ściany stoją. Budowlę pierwotnie wzniesiono na planie trójkąta   z trzema wieżami w rogach. Potem kolejnych elementów przybywało, pojawił się między innymi zewnętrzny mur, a konstrukcja była przebudowywana. Jeżeli kogoś nie pasjonują stare, kamienne ruiny, powinien odwiedzić to miejsce chociażby tylko po to, by ujrzeć przepiękną panoramę zakola Dunaju. Widok naprawdę zachwycający. 


Nazwa miasta na pewno obiła się każdemu o uszy. Co jakiś czas w mediach możemy zobaczyć uśmiechniętych prezydentów i usłyszeć o kolejnym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Skąd to określenie? Na początku XIV wieku zamek w Wyszegradzie stanowił miejsce spotkań królów Węgier, Polski i Czech. Zwyczaj ten wznowiono w 1991 roku, aby pogłębiać współpracę i przyśpieszać integrację pomiędzy zaprzyjaźnionymi państwami.


Dodatkową atrakcją są ekspozycje przygotowane w dwóch zamkowych komnatach. Zobaczymy w nich średniowieczne narzędzia, instrumenty, naczynia, przedmioty codziennego użytku, a także broń, zbroje i manekiny przebrane za rycerzy. Wystawa jest raczej skromna i uboga, więc jeśli ktoś bywał już na większych i sławniejszych zamkach, nie powinien spodziewać się fajerwerków.


Element umocnień stanowi także tak zwany niższy zamek. Jego najważniejszym elementem jest Wieża Salomona, w której to miał być przetrzymywany okryty złą sławą okrutnika Vlad Tepes, pierwowzór słynnego, książkowego wampira, hrabiego Drakuli.


Dlaczego warto odwiedzić zamek? Chociażby dlatego, że za sprawą polityki o Wyszegradzie prawie każdy słyszał, ale mało kto go widział. Ruiny  średniowiecznej warowni mają oczywiście nieocenioną wartość historyczną, a dodatkowo wzbogaca ją rozciągający się z nich widok na zakole Dunaju.   

 

 

  • Zakole Dunaju - Takiego widoku możemy spodziewać się z zamkowych murów Zakole Dunaju - Takiego widoku możemy spodziewać się z zamkowych murów (Vitus)
  • Codzienne życie - W średniowieczu do najłatwiejszych nie należało Codzienne życie - W średniowieczu do najłatwiejszych nie należało (Vitus)
  • Brama - Do ideału brakuje tylko fosy i mostu zwodzonego :) Brama - Do ideału brakuje tylko fosy i mostu zwodzonego :) (Vitus)
  • Armata - Na postrach wrogom Armata - Na postrach wrogom (Vitus)
  • Rynsztunek - To, co rycerzowi do szczęścia potrzebne Rynsztunek - To, co rycerzowi do szczęścia potrzebne (Vitus)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq