"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Most, który dzieli.

Mostar

Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki morskiej itp.)

Tyle Wikipedia. Most ma łaczyć dwa brzegi, a czasem łączy dwa narody, dwie kultury, dwie religie. I tak było prze prawie 500 lat w bośniackiej miejscowości, która swoją nazwę właśnie zawdzięcza tej budowli, czyli w  Mostarze. Symbol miasta, który w najwyższym punkcie wznosi się 25m nad piękną i okrutnie zimną i nieprawdopodobnie turkusową  rzeką Neretwą. Stary most scalał dwa brzegi miasta, którego jedna część była i jest chrześcijańska, a druga szalenie barwna i pelna małych kafejek tureckiego bazaru  i meczetów, część muzułmańską. To miasto było do czasu wybuchu wojny bałkańskiej najbardziej przemieszane etnicznie, tu było najwięcej mieszanych małżeństw, tu ludzie się przyjaźnili, odwiedzali, spotykali. Tak było…

Jeszcze w latach 80tych XXwieku niemal bezkonfliktowo żyli tu obok siebie Chorwaci, bośniaccy muzułmanie, Serbowie i inne narodowości. W 1991 roku Mostar liczył 126 tys. mieszkańców, był dużym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym i turystycznym. Tysiące turystów przyjeżdżało tu podziwiać pozostałości kultury islamskiej. Od marca 92 roku Mostar znajdował się w granicach niepodległej Bośni i Hercegowiny. Jednak w maju 1992 roku rozpętały się bratobójcze walki. W mieście toczyły się najpierw walki Bośniaków i Chorwatów przeciwko Serbom. Następnie, od maja 1993 roku, Chorwatów z Bośniakami. Przez 10 miesięcy Chorwaci oblegali wschodnią część miasta zamieszkaną przez bośniackich muzułmanów. Została ona niemal doszczętnie zniszczona.  9 listopada 1993 r po ostrzale chorwackich czołgów został zburzony stary most. Zburzono także większość zabytków architektury, w tym wszystkie meczety z XVII i XVIII. Zawieszenie broni pomiędzy Chorwatami i Bośniakami podpisano 25 lutego 1994 roku. (za: Wikipedia) Od tego czasu miasto, pod nadzorem międzynarodowym, pozostaje podzielone na dwie niechętne sobie części - bośniacką (muzułmańską) i chorwacką. Jeszcze pięć lat po wojnie miasto nie było bezpieczne. Wciąż dochodziło do utarczek między mieszkańcami obu jego części. Obecnie sytuacja się ustabilizowała. Mostar odzyskuje dawne znaczenie. Obecnie podział jest nadal widoczny, gdyż wszystko jest tam podwójne islamskie i chrześcijańskie, apteki, szkoły, przedszkola, szpitale, całe dzielnice, które zamieszkiwane są wyłącznie przez ludność danego wyznania. Linią podziału jest ulica, która w czasie konfliktu zbrojnego była frontem, tu toczyły się najbardziej zażarte bitwy pomiędzy dotychczasowymi sąsiadami.

Obecny Mostar to miasto, które mimo odbudowanego mostu jest podzielone. Zniknęły mieszane małżeństwa, każdy trzyma się swojego brzegu, dzieci mają osobne place zabaw, osobne biblioteki. Most, który przez wieki łączył, który zarówno symbolicznie, jak i fizycznie pozwalał na zasypywanie różnic międzyludzkich, pięknie odbudowany stoi jako atrakcja turystyczna. I mimo, że łączy brzegi, to skutecznie podzielił ludzkie serca.

( faceymcface1, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq