Czas człowieka
7 osób
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Zbytki Heroda

czyli druga strona medalu

Król Herod w kulturze chrześcijańskiej to symbol okrucieństwa, mściwy tyran odpowiedzialny za Rzeź Niewiniątek. Tymczasem z punktu widzenia historii panowanie Heroda w Judei (37 p.n.e. -  4 n.e.) to lata prawdziwego prosperity i boomu budowlanego.

Zależny od Rzymu władc

"Rzeź Niewiniątek" Petera Paula Rubensa (en.wikipedia.org)

a unowocześniał swoje państwo, skrzętnie lawirując między własnymi ambicjami, rządaniami Imperium a oczekiwaniami poddanych. Z jednej strony wznosił dla siebie imponujące Pałace, z drugiej dbał o handel i bezpieczeństwo poddanych.

Zabezpieczył pogranicze linią fortów, realnie oceniając zagrożenie ze strony Partów. Jednocześnie, praktycznie od podstaw zbudował infrastrukturę publiczną (drogi, akwedukty, łaźnie), podnosząc znacznie standard życia w prowincji.

Do historii Izraela przeszedł jednak dzięki rozbudowie Świątyni Jerozolimskiej, którą nazwano Świątynią Heroda. Po świątyni do naszych czasów przetrwała jedynie Ściana Płaczu, jednakże na terenie Izraela można znaleźć liczne ślady po panowaniu Heroda.

Wśród nich najsławniejszą jest Herodium, forteca zbudowana na planie koła, usytowana niedaleko Betlejem, a 11 km od Jerozolimy. Obok fortecy, w 2007 r. archeolodzy odnaleźli grób Heroda Wielkiego, okrutnika ale i największego budowniczego starożytnego Izraela. 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
01/10/2013 Atavus

Kult cargo

czyli pamiątka z przyszłości
3 komentarze, ostatni z 30/04/2014 od Ola
03/11/2013 Atavus

Hubertus

2 komentarze, ostatni z 21/11/2013 od Atavus
Notatki o podobnych miejscach: