Czas człowieka
7 osób
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

08/10/13 od Atavus

Druzowie

nie taki jednolity islam

flaga druzów flaga druzów (pl.wikipedia.org)

Powszechny stereotyp przedstawia Islam jako jeden, zdyscyplionwany i sfanatyzowany ruch religijny. Tymczasem ile ludów, tyle twarzy islamu. Między muzułmanami istnieje wiele odłamów religijnych, jeszcze więcej sekt, których często nie dostrzegamy. Jedną z najciekawszych są Druzowie. Wywowdzą się z XI-wiecznego społeczeństwa kalifatu Egipskiego. Kiedy w 1016 r. kalif Al-Hakim uznał się za inkarnację Boga, podporządkowali mu się, a po jego zniknięciu w 1021 r. dochowali mu wierności. Ten i inne poglądy, zaczerpnięte z chrześcijaństwa i tradycyjnego dla egiptu gnostycyzmu ściągnęły na nich prześladowania ze strony ortodoksyjnych muzułmanów. 

Al-Hakim jako władca cechował sie gwałtownością i niezrównoważeniem. Jego panowanie zostało zapamiętane głównie za prześladowania ludności żydowskiej i chrześcijańskiej, w wyniku których zniszczono ponad 30 000 kościołów, w tym Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie. Nie był popularny ani nawet lubiany przez poddanych, więc jego zniknięcie - najprawdopodbniej zginął w zamachu - przyjęto z ulgą. Druzowie jednak wierzą, że boski -Al-Hakim zniechęcił się do świata i żyje nadal, ale w ukryciu.

Druzowie opuścili Egipt szukając schronienia na północy, w Syrii i Libanie. Pozostali tam do dziś, gdzie włączyli się w niesamowitą mieszankę religijno-etniczną. Mimo dominacji ortodoksyjnych muzułmanów, przetrwali pośród chrześcijańskich maronitów, nestorianów, syryjskich żydów,  jako kolejna mniejszość religijna.   

Dziś zamieszkują Liban, północną Syrię oraz Izraelską część wzgórz Golan. Stanowią integralną część społeczeństwa Izraelskiego, m.in. służąc w jego armii. 

Druza poznałem podczas pobytu na Golanie. Był właścielem rozległych sadów, uczestniczył w misji archeologicznej, ciekaw dziedzictwa ziemi, która przyjęła jego współwyznawców. 

Ostatnio komentowane na stronie:
01/10/2013 Atavus

Kult cargo

czyli pamiątka z przyszłości
3 komentarze, ostatni z 30/04/2014 od Ola
03/11/2013 Atavus

Hubertus

2 komentarze, ostatni z 21/11/2013 od Atavus