Boże Narodzenie
2 osoby

w avatarze strony wykorzystano zdjęcie © jorisvo



Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Dies natalis

- tajemnice początków Świąt Bożego Narodzenia

Prawdziwa data narodzin Jezusa Chrystusa pozostaje nieznana. Niemniej, zwyczajowo przyjęto, że Święto Bożego Narodzenia jest obchodzone 25 grudnia. Dlaczego? W starożytnym Rzymie, jeszcze w czasach pogańskich, 17 grudnia rozpoczynało się jedno z najważniejszych świąt - Saturnalia (święto ku czci boga Saturna). W greckiej kulturze odpowiadała mu Kronia, święto na cześć Kronosa.

Saturnalia, obraz Lawrence Alma-Tadema (1836–1912) Saturnalia, obraz Lawrence Alma-Tadema (1836–1912) (Shakko; http://en.wikipedia.org/wik...)

Saturnalia trwały do 7 dni, w trakcie których składano publiczną ofiarę, organizowano bankiety, bawiono się na karnawałową modłę i - co znamy doskonale z naszych obyczajów świątecznych - wręczano prezenty. W dniu 23 grudnia odbywały się tzw. sigillaria, dzień wręczania prezentów, w tym również dzieciom. Święto było także związane z zimowym przesileniem, które w rzymskim kalendarzu religijnym wypadało w jego trakcie, a w kalendarzu juliańskim... 25 grudnia. 

W czasach cesarstwa, kiedy wprowadzono kult Sol Invictus (łac. słońca niezwyciężonego), dniem świątecznym ogłoszono właśnie 25 grudnia. Nazywany Dies Natalis Sol Invictus (łac. dniem narodzenia słońca niezwyciężonego), był to pierwszy dzień po przesileniu zimowym, od którego począwszy dzień zaczynał się wydłużać.

Gdy za panowania Konstantyna Wielkiego, w 313 r. Chrześcijaństwo zostało zalegalizowane, a wraz z panowniem kolejnych cesarzy zyskało na znaczeniu politycznym, władza rzymska zaczęła szukać oparcia ideologicznego w kościele. Ideologia chrześcijańska miała ponownie scalić rozpadające sie imperium i wpompować nowe wartości w zdegenerowane społeczeństwo. Silne poparcie polityczne chrześcijaństwa znalazło swoje odbicie w strukturze organizacyjnej kościoła (np: diecezje), nomenklaturze jak i świętach.

Co najmniej od 354 r. chrześcijanie zaczęli czcić Boże Narodzenie właśnie w dniu Dies Invictis, przechwytując głęboko zakorzenioną tradycję dawnego pogańskiego święta. Od 392 r., kiedy Teodozjusz uznał Chrześcijaństwo jedyną religią państwową, Dies Natalis nabrało całkowicie chrześcijańskiego znaczenia. 

Co ciekawe, pierwsi chrześcijanie stronili od obchodzenia daty urodzin a określenie "dies natalis" (dzień narodzenia) oznaczał dzień śmierci, czyli dzień narodzenia na życie wieczne.

Ostatnio komentowane na stronie:
27/11/2014 ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

1 komentarz z 12/02/2016 od roxa
18/12/2013 Agata

Co się jada w Wigilię?

7 komentarzy, ostatni z 07/01/2015 od Agata
07/12/2013 Agata

Od podłaźniczki do choinki

2 komentarze, ostatni z 22/12/2014 od pinot
02/12/2014 ruda

Zbieranie bombek

2 komentarze, ostatni z 09/12/2014 od ruda