Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Zamek w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów w okolicach Kielc. Kiedy jedzie się od strony Krakowa i na horyzoncie widać już zamek, to każdy kielczanin wie, że jest dom jest już blisko. 

Zamek w Chęcinach widziany z Baszty Zamek w Chęcinach widziany z Baszty (R.Zagórski)

Jego budowa rozpoczęła się na przełomie XIII i XIV wieku. Jego fundatorami byli prawdopodobnie król czeski Wacław II, Władysław Łokietek czy biskup Krakowa Jan Muskat.  Zamek był ośrodkiem władzy książęcej, a później królewskiej. Pełnił on ważną rolę w historii Polski. To tu, w 1318 roku zdeponowany został skarbiec archidiecezji gnieźnińskiej. Dlaczego? Ponieważ obawiano się w owym czasie Krzyżaków. Również w Chęcinach ma swój początek polski parlamentaryzm.  Jednak większość osób kojarzy to miejsce z Królową Boną i legendą związaną z jej skarbem.  Królowa postanowiła opuścić Polskę i udać się do Włoch. Załadowano więc jej bogactwa na wozy i wyruszono z Chęcin. Po kilku kilometrach, kiedy cała kawalkada wjechała na most na rzece Nidzie, ten nie wytrzymał ich ciężaru i całe kosztowności oraz złoto wpadło do wody. Królowa Bona wysłała posłańca po pomoc do zamku w Chęcinach, lecz nie został on do niego wpuszczony, gdyż uznano, iż dzięki temu część skarbu królewskiego zostanie w Polsce. Mieszkańcy okolicznych miejscowości twierdzą, że gdy świeci słońce, to w nurcie Nidy widać połyskujące klejnoty. Tyle legedna... A prawda jest taka, że gdy Królowa Bona opuściła zamek w Chęcinach, ten zaczął tracić na znazczeniu. Ostatnia ważna karta w jego historii związana jest z rokiem 1655, kiedy to w trakcie potopu szwedzkiego 125 osobowa załoga broniła zamku przez dwa miesiące. Chęciny zostały zdobyte, splądrowane i od tego momentu budowla zaczęła popadać w ruinę.

Zamek w Chęcinach przeżywał swoją "drugą młodość", gdy kręcono na jego terenie kilka scen do "Pana Wołodyjowskiego".  Od prawie dwóch lat ruiny są remontowane, przez co nie można ich zwiedzać. Teoretycznie w tym roku mają być znowu udostępnione turystom. Polecam wszystkim odwiedzenie tych malowniczo położonych ruin i zdobycie jednej z baszt, w której rozciąga się fenomenalny widok na okolicę. 

Zamek w zimowej aurze Zamek w zimowej aurze (R.Zagórski)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: