Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/04/14 od ruda
W temacie: Historycznie

Kazania Świętokrzyskie

najstarszy polski dokument

Kazania Świętokrzyskie to jeden z najcenniejszych zabytków, pochodzących z okresu średniowiecza, a dokładniej z XIV wieku. Do współczesnych czasów zachowały się w formie osiemnastu, pergaminowych pasków, które stanowiły z część czterech kart znacznie obszerniejszego rękopisu. Zostały odkryte 25 marca 1890 roku przez Aleksandra Brückner w Bibliotece Publicznej w Petersburgu. A stało się to kompletnie przez przypadek. Kiedy Brückner przeglądał papierowy kodesk z XV wieku spostrzegł wszyte w jego oprawę pergaminowe paski, które zapisane były obcym językiem, który szybko zidentyfikował jako polski. Po analizie tekstu okazało się, że są to fragmenty średniowiecznego, polskiego kazania. Dlaczego zostały nazwane „świętokrzyskimi”? Odpowiedź będzie dość zaskakująca. Otóż księga, w której oprawie zachowały się części kazań, należały wcześniej do zbiorów biblioteki klasztoru Benedyktynów w Górach Świętokrzyskich. Sporo jednak wędrowała wcześniej po Polsce, gdyż najpierw przebywała w Leżajsku i należała do zakonu Bożogrobowców, później znajdowała się w Miechowie, gdzie prawdopodobnie została oprawiona kazaniem pociętym na fragmenty. Historycy zakładają, że to właśnie w Miechowie kazania zostały spisane.

(http://pl.wikipedia.org/wik...)

Pierwszy raz kazania zostały opublikowane w 1891 roku w „Pracach Filologicznych” Brücknera. Drugie wydanie powstało na podstawie fotografii wykonanej przez polskiego badacza prof. Stanisława Ptaszyckiego i zostało przygotowane przez slawistę pochodzącego z Niemiec – Diesla w 1921r. Trzecie i uznawane za najlepsze wydanie powstało 13 lat później, a opracowali je J.Łoś i W.Semkowicz.

Co zawierają kazania? Otóż zachowane fragmenty są tekstami sześciu kazań, na różne święta kościelne: Dzień św. Katarzyny, Dzień św. Michała, św. Mikołaja, Boże Narodzenie, Trzech Króli oraz Matki Boskiej Gromnicznej.

Kazania Świętokrzyskie znajdują się obecnie w Bibliotece Narodowej w Warszawie, dokąd powróciły w 1959 roku, po tym jak przez 20 lat przebywały w Kanadzie, do której zostały ewakuowane w trakcie wojny wraz z innymi, bardzo cennymi obiektami muzealnymi.

Na koniec warto dodać, że na podstawie Kazań Świętokrzyskich powstała spektakl słowno - muzyczny o tym samym tytule, którego autorem jest Józef Skrzek.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot